Kanal Kokusu Neden Kaynaklanır?

  • 24 Nisan 2019

KANAL KOKUSU PROBLEMİ NEDİR

Kanal kokusunun gerçek açılımı ( kanalizasyon kokusudur ) biz yazılarımızda kanal kokusu şeklinde ifade etmekteyiz.

Kullandığımız konutlarda, iş yerlerinde, ofislerde, AVM. de,  hastanelerde ( şifahanelerde ) otellerde, okul ve dershanelerde yaşamın devam ettiği tüm binalarda zaman zaman kanal koku problemi yaşanmaktadır.

Binalarda, yaşam mekânların da kullanılan atık sular, atık su tesisatları ile bina ana rögarına oradan şehir atık su şebeke tesisatı vasıtası ile arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra şehrin konumuna göre farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu türevde atık su tesisatlarının içlerinde metan gazı zararlı bakteri ve mikroplardan kaynaklı Kanal ( kanalizasyon ) kokusu oluşur, bu tip pis kokuların yaşam mekânlarına girmemesi için tüm atık su tesisatlarının uç kısmında S ( Es ) Sifon monte edilir sifon içinde oluşturulan sudan perde yaşam mekânlarına pis kokunun yayılması önler. ( daha detaylı açıklama alt kısımda ) Bu tip pis kanal kokuları yalnız burnumuzu rahatsız etmesi, yaşam kalitesinin düşmesi bir yana, aynı zamanda verem, kolera, tifo, dizanteri vs. gibi hastalıkların yaşanmasına ve yayılmasına sebep olur.    

Kanal Koku problemleri yaşanmasını dört ana başlık altında toplayabiliriz.

1)- Standartlara uygun projelendirilmemesinden kaynaklı ( yapının görselliğini ön plana alarak yapılan projelerde koku tesisatının gerekleri gör ardı edilmektedir )

2)- İmalattan kaynaklanan koku problemleri ( proje standartlara uygun yapıldığı halde, projenin dışına çıkılarak yapılan imalatlardan kaynaklı kanal koku problemi ) 

3)- Bilgisiz veya dikkatsiz şekilde yapılan montajdan kaynaklı, kanal koku problemi

4)- Bilinçsiz kullanıcılardan kaynaklı kanal koku problemleri

1)- Kullanım alanları içindeki atık su tesisatlarının tüm uçlarında ( bitim noktalarında ) S ( es ) sifonu monte edilmediğinden veya iptal edildiğinden.

2)- Binaların atık su ana düşey ( dikey ) tesisatlarına havalık ( koku tahliye ) tesisatı standartlara uygun yapılmadığından

NOT: Yüksek katlı binalarda atık su ana düşey ( dikey ) tesisatına ilaveten ayrıca havalık (koku) tesisatı monte edilir.

3)- İnşaatların imalatı esnasında farkında olmayarak veya unutularak ucu açık unutulan atık su tesisatından kaynaklanan koku problemleri olmakta.

NOT: Bu gibi tesisatlar dolap arkasında kalması, önüne eşya konulması veya ucu acık atık su tesisatı duvar bölmesi içinde unutulması gibi, hatlı uygulamalar görülmektedir.

4)- Atık su tesisat bağlantılarının koku sızdırmayacak şekilde standartlara uygun şekilde monte edilmemesinden kaynaklanan koku problemleri oluşmaktadır.

5)- Deniz kenarına yakın bölgelerdeki binalarda, tersinden rüzgâr esmesinden kaynaklı atık su tesisatı içinde basınç oluşturmakta tesisatın zayıf bağlantı noktalarından kullanım ( ıslak hacimlerde ) bölgelerinden koku problemi oluşmaktadır.

NOT: Yukarıda belirtilen koku problemleri yalnız rüzgarlı havalarda oluşmaktadır, bu gibi koku problemlerini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir, bazı ilave tedbirle alınarak

% 80 – 85 önlemek mümkündür.

KANAL KOKUSU PROBLEMİ VARSA NE YAPMALIYIZ?

1)- Yaşadığımız mekânlarda bu gibi kanal ( kanalisazyon ) koku problemi yaşanan yerlerde öncelikle kokunun olduğu ortamı devamlı havalandırmalıyız.

2)- kanal ( kanalizasyon ) kokusunun hangi bölümde?

3)- Ne zamandandır kanal ( kanalizasyon ) kokusu var?

4)- Kanal ( kanalizasyon ) kokusu sürekli mi ara sıramı oluyor?

5)- Kanal (kanalizasyon ) kokusuna neden olabilecek yanlış bir işlem yapıldı mı? 

Yukarıdaki şekilde sorgulayarak gözlem yapılmalı, kanal ( kanalizasyon ) kokusunun çözüm yönünde bir ilerleme olmadığı takdirde, en kısa sürede pis kokuların nereden ve neden kaynaklandığını tespit eden, ileri teknoloji cihazları kullanan, referansları sağlam ciddi kurumsal firmaları tercih ederek kanal ( kanalizasyon ) koku problemlerine çözüm üretmelisiniz.

Kötü pis kokular sağlığımızı tehdit etmesinin yanında bizi mutsuz ve huzursuz eder, güzel kokular bizleri mutlu ve huzurlu eder.

SUKATES AKADEMİ Saygılarımızla bilgilerinize sunar.

Acil Destek Hattı
444 0 851