Su Kaçağı Tespiti

   Su kaçağı, evlerde, iş yerlerinde ve birçok yerde karşılaşabileceğiniz; tespit etmesi zahmetli ve binaya çeşitli zararlar verebilen bir sorundur. Su kaçağı arızasına daha çok, uzun süredir bakımı ve tesisat yenilemesi yapılmamış binalarda rastlayabiliriz. Eğer siz de konutunuzda su kaçağı olduğundan şüphe ediyorsanız, birkaç gözlem yaparak su kaçağı olup olmadığını ayırt edebilirsiniz. Fakat yine de tüm bunların yanında, bazen su kaçağını tespit etmek oldukça zor ve zahmet olabiliyor. Bazı su kaçağı vakaları yalnızca profesyonel şekilde kontrol edilerek bulunabilmekte ve çözülebilmektedir.

    Su Kaçağı Tespiti ile ilgili detaylı videomuzu izleyebilirsiniz.

     Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

   Çok fazla su kullanmadığınız halde su faturanız çok yüklü miktarda gelmeye başladıysa, tüm musluklar kapalı olduğu halde su sayacınız dönmeye devam ediyorsa, banyo ve mutfak gibi noktalarda onarım yapıldığı halde alt dairenin tavanında kabarma ve sararmalar mevcutsa, duvarlarda nem, kabarma ve rutubet şikayetiniz varsa, kanalizasyonda çeşitli böcekler çoğaldıysa su kaçağı problemi olduğunu düşünmeye başlamak gerekir. Çünkü su kaçağı sorununu çözmek için öncelikle sorunu anlamak ve gerekli adımları doğru bir şekilde atmak gerekmektedir.

        

     Su Kaçağı Neden Oluyor?

   Su kaçağı probleminin meydana gelme/gelebilme nedenleri oldukça fazladır. Ticari yerlerde ve konutlarda, zamanla aşınan, eskiyen ve tıkanan tesisat borularının çatlayarak çeşitli su kaçaklarına sebep olduğu bilinmektedir. Yaşadığınız yerde veya iş yerlerinde zaman zaman tesisat bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının yapılması gerekmektedir. İlerleyen dönemlerde, daha büyük hasarlarla karşılaşmamak adına, tesisat işlerinin aksatılmaması gerekmektedir.

   Su kaçağının bir diğer nedeni de sıcak su borularının zamanla tahrip olmasıyla gerçekleşmektedir. Siz de, su kaçağının sıcak su borularından ya da pis su borularından olduğundan şüpheye düştüyseniz, birkaç gün o boruları kullanmayarak, su kaçağının en azından hangi hattan kaynaklandığını tespit edebilirsiniz. Pis su borularında biriken tortular, pislikler, atık yağlar sebebiyle borularda tıkanma ve tıkanmaya bağlı çatlama ile kırılma gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu gibi sorunlar da su kaçaklarına davetiye çıkartmaktadır.

   Tüm bunların yanı sıra, Su Kaçağı Tespitiyle uğraşmak istemezseniz, bu sorunun çözümünü profesyonellere bırakabilirsiniz. Protek Mühendislik olarak yıllardır bu işte uzmanlaşmış, profesyonel ve güler yüzlü ekibimizle her zaman yardımınıza hazırız. Gereksiz hiçbir duvarınızı, fayansınızı kırmadan ve etrafa döküp saçmadan, düzenli ve özenli bir biçimde Su Kaçağı Tespiti yapmaktayız.

   Görüntülü cihazlarımız olduğu gibi robot cihazlarla da su kaçağını bulabilmekteyiz. Problemin sebebine göre en uygun yöntemi kullanarak, komşularınızla sorun yaşamanıza engel oluyoruz.

   Protek Mühendislik olarak, müşterilerimize uzun yıllardır hizmet veriyor ve bu hizmetlerimizi verirken kalitemizden ödün vermiyoruz. Bünyemizde Su Kaçağı Tespiti hususunda piyasadaki tüm cihazlar mevcuttur. Yaşadığınız su kaçağı sorunlarını en kısa sürede, en az maliyetle çözüme ulaştırarak; hasarlı alanın tamir ve onarımını yapıp, size sağlam bir şekilde teslim ediyoruz.

 

   Hasarlı bölge kameralı ve akustik dinleme cihazlı robotlarla kesin olarak %100 bulunduktan sonra, o bölge onarılmaktadır. Bu yüzden, boşuna zaman kaybetmeye, duvarları fayansları kırıp dökerek riske girmeye gerek yok. Hem zamandan tasarruf, hem de onarım alanı küçük olduğu için onarım maliyetinden tasarruf sağlanmaktadır.

     Cihazlarla Su Kaçağı Nasıl Tespit Ediliyor?

   Su Kaçağı Tespitinde sıklıkla kullanılan teknik cihazlar, suyun akış yönünü bularak, su kaçağını bir ekran üzerinde göstermektedir. Teknolojik olarak en çok kullanılan bu cihazlar, son dönemde Su Kaçağı Tespitinde en popüler olarak tercih edilen cihazlardır.

   Özellikle termal kameralar ile sıcak su borularında yaşanan su kaçakları anlaşılabilmektedir. Termal kameralar yardımıyla sıcak su borularının tespiti yapılır ve sonrasında akustik dinleme cihazları devreye girer. Akustik dinleme cihazı, Su Kaçağı Tespitinde en çok tercih edilen, en verimli cihazlardandır. Çünkü, dinleme cihazı ile en hassas su kaçakları bile ayırt edilmekte ve bulunabilmektedir. Kısacası, su kaçağı bulmada hedefi 12’den vurduğu için, en kullanışlı ve tercih edilen aletlerin başında 1. sırada gelmektedir.

   Bir başka Su Kaçağı Tespiti cihazı ise “atık su kamerası(mikro kamera)”dır. Su sızıntılarının oluşabildiği atık su borularında kullanıma bağlı olarak birçok hasar oluşabilmektedir. Özellikle kırılmış, çatlamış borular ve tesisat hataları gibi sebeplerle yaşanan su kaçağını tespit ederken atık su kamerası(mikro kamera) sıkça kullanılmaktadır. Bu kameralar yardımıyla, sorunlu bölge görülebilmekte, dedektörlerimiz yardımıyla da noktasal tespit yapmaktadır. Ardından gerekli olan onarım çalışmaları kolay bir şekilde halledilir ve yaptığımız onarım 1 yıl firma garantisi altına alınmaktadır.

   Su Kaçağı Tespiti esnasında, sıkça yardım alınan teknolojik cihazların bir diğeri de; “nem ölçer” cihazıdır. Bu cihaz, adından da anlaşılacağı gibi nemi ölçmektedir. Su Kaçağı Tespitinde yardımcı cihaz olarak kullanılmaktadır.

     Su Kaçağı Tespiti Maliyeti nedir?

   Su kaçağını tespit ederken yaşanan probleme göre maliyet değişim göstermektedir. Her tesisat sorunu farklı olabileceği için, işlemde buna göre farklı cihazlar kullanılacaktır. Su kaçağının sebebi bulunduktan sonra, müşterilerimize tamir fiyatını bildiren ekibimiz, müşteriden onay aldığı takdirde sorunu en kısa ve en kolay şekilde çözülecektir. Bütçenizi sarsmayacak bir Su Kaçağı Tespiti servis hizmeti için Protek Mühendislik müşteri temsilcilerine 444 0 851 & 0541 785 28 37 nolu numaraları çevirerek ulaşabilirsiniz.

   !! Su Kaçağı Tespitinde Dikkat Edilmesi Gerekenler !!

   Her işte olduğu gibi Su Kaçağı Tespitinde de önemli olan, uzman bir ekipten ve konusunda profesyonel bir firmadan yardım almaktır. Su Kaçağı Tespitinde dikkat edilmesi gerekenlerin başında, doğru cihaz kullanımı ile kaçağın nereden başladığı ve neden olduğunu doğru şekilde bulabilmektir. Konusunda eğitim almış, yıllardır işinde uzmanlaşmış ekibimizle, işimizin arkasında durarak yapmış olduğumuz onarımlara 1 yıl garanti vermekteyiz. Sürpriz yaşamamak, hayal kırıklığına uğramamak ve gereksiz masraf yapmaktan kurtulmak için bize Protek Mühendislik ekibine gözü kapalı şekilde güvenebilirsiniz. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan, yüksek kalite hizmetimizle her daim müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.

     Su Kaçağı Tespiti İçin Her Zaman Hizmet Alabilir miyiz?

   Protek Mühendislik olarak, yılların verdiği deneyimle ve geniş ekibimizle birçok yerde faaliyet vermekte ve müşterilerimize ulaşmaktayız. Su kaçağından şüphe ettiğinizde, sızıntı vb. sorunlarınız da bize her zaman ulaşabilir ve hizmet talep edebilirsiniz. Çağrı merkezimizi arayan müşterilerimize, en yakın ekibimizi yönlendirmekte ve su kaçağının kaynağını tespit edip, gerekli onarımı ve düzenlemeyi yapmaktayız.

     Su Kaçağı Tespitinde Neden Protek’i tercih etmeliyim?

   Protek Mühendislik olarak, bu işte uzman ve uzunca zamandır faaliyette olmakla birlikte, üstün hizmet anlayışı ve müşterilerimizin menfaatlerini düşünen yapımızla her zaman kaliteyi ön planda tutmaktayız.

Çünkü:

  • Son teknoloji cihazlarımızla, kameralı ve robotlu sistemlerle Su Kaçağı Tespiti yapmaktayız.
  • Kırmadan dökmeden su kaçağı noktasını bulmaktayız.
  • Su Kaçağı Tespitini yaptıktan sonra gerekli onarım ve tamiri de gerçekleştirmekteyiz.
  • Ek masraflara gerek kalmadan işinizi çözmekteyiz.
  • Yaptığımız işin garantisini vermekteyiz.
  • Konusunda profesyonel ekibimizle işinizi şansa bırakmazsınız.
  • Tüm tesisat sorunlarında, yılların deneyimiyle hareket etmekteyiz.
  • Her noktaya hizmet vermekteyiz.

   Siz de Su Kaçağı Tespiti işlerinizde, kaliteli, profesyonel ve güvenilir biz hizmet almak istiyorsanız; Protek’e ulaşmak için vakit kaybetmeden 444 0 851 & 0541 785 28 37 nolu numaraları arayabilirsiniz.

     Su Kaçağı Tespiti Tarihçesi

   Tesisat sektörü doksanlı yıllarda başlayan değişim ve gelişim sürecinde birçok açıdan gelişimini tamamlamış ve günümüz normlarına ulaşmıştır. Şimdi sizlere bu gelişim sürecini bölüm bölüm sıralayacağız.

   Birinci olarak demir tesisat ile başlayan sistem, daha ekonomik olması için galvaniz tesisata evrilmiştir. Ancak zamanla anlaşıldı ki gerek ekleme, gerek kısmi tamirleri oldukça zordu. Bu zorluk mühendisleri yeni bir arayışa zorladı.

   Galvaniz'den sonra sektörde mavi boru olarak bilinen malzemeye geçilmiştir. Mavi borularda nispeten tamir kolaylaşmıştır ve yaşanılan diğer sıkıntılar nispeten azalmıştır. Ancak gelişim evresine giren tesisat sektörü bunu daha ileri götürerek olabilecek en uygun, en masrafsız ve aynı zaman da en dayanıklı sistem arayışına girdi. Bu girişimler devam ederken ülkemiz de yaşanan 7.4 büyüklüğündeki deprem bir çok sorunun sebebini araştırmaya ve bununla ilgili çözümler geliştirmeye başladı.

   Yıkılan binaların bir çoğunda daha öncesinden meydana gelen bazı sorunlar zemin, temel ve kolonlara zarar vermiştir. Aynı zamanda kolonlardaki betonun özelliğini yitirmesine sebep olmakla birlikte bu kolon ve temelleri taşıyan demirlerin önce paslanmasına daha sonra ise  çürümesine sebep olmuştur.

   Tam bu noktada çürümeye ve betonun özelliğinin kaybına sebep olan suyun nereden kaynaklandığının araştırılması üzerine, bina içerisindeki tesisatların su kaçağı neticesinde temele zarar verdiği anlaşılmıştır. Burada su kaçağının önemi ile birlikte tesisatın kalitesi de bir o kadar önem kazanmıştır. Bu durum ilk olarak tesisatların yeterli kaliteye sahip olmamasından, ikinci olarak yeterli donanıma sahip olamayan ustalar tarafından yapılmasından ve son olarak ise vatandaşlarımızın bu işin ehemmiyetini anlamadığı için gerekli önemi göstermemesindendir. 

   İlk olarak tesisat malzemelerinde mavi boru yerine günümüzde de kullanılan PPRC tesisat malzemelerine geçilmesi, tesisat malzemelerindeki kalitenin artmasını sağlamıştır. Binalarda yaşanan bu tür su kaçaklarının tesisat malzemelerindeki kalitesizlikten kaynaklanma durumunu çok çok aza indirgenmiştir.

   İkinci olarak bu tür tesisat uygulamaları yapan hizmet erbabı usta, kalfa, teknisyen, tekniker veya bu konuda hizmet veren kişilerin belirli bir seviyeye ulaşmaları için Ustalık Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Ne kadar etkili olduğu hala tartışma konusu olsa da bu belge zorunluluğu sayesinde kısmen düzelen tesisat hizmet sektörü, maalesef hala su istimal edilmektedir. Gerekli eğitimi almamış ve bu hizmeti verme ehliyetine sahip olmayan kişiler tarafından halen sürdürülen bu durum, müşterilerin bilinçlendirilmesinin ve yetkililerin bu duruma daha fazla eğilmesinin önemini ortaya koyuyor. Bu durumu devlet gerek reklam ile gerek denetim ile kontrol altına alması gerekiyor. Aksi halde 1999 yılında yaşadığımız acı tecrübenin tekrarını ne kadar istemesek de tedbir almadığımız için tüm millet olarak hepimiz çok ağır bir şekilde yaşayacağız.

   Üçüncü olarak üst katlarda oturdukları için bina temelinde yaşanılan sıkıntılara vurdumduymaz davranan ve önemsemeyen kişiler aynı sonuç ile karşı karşıya kalacaklardır. Bunun için gerek televizyon reklamı, gerek radyo, gazete ve İnternet'den bu tür bilgilendirme videoları kamu spot reklamları ve benzeri tüm argümanlar kullanılmalıdır. Aksi halde vergi vermeyen gerekli belge ve ehliyete sahip olmayan kişilerden alınan ucuz sandığınız hizmetler sizlere ve etrafınızdakilere çok pahalıya mal olacaktır.

   İşte anlattığımız ve hala günümüzde de yaşanan bu sıkıntılara çözüm üretmek adına bu tür hataların neden olduğu tüm problemlere çözüm arayışı ortaya çıkmıştır. Bu çözüm arayışları öncesinde tesisat üzerindeki tek bir problemden dolayı tesisatın tamamının değişmesi gerekiyordu. Bu durum fayansların kırılmasından başlayarak zeminin darmadağın edilip günlerce daireyi veya binayı kullanılamaz hale getiriyordu. Bunun getirisi olarak masraflar büyüyor,  işçilik ücreti ve mağduriyet artıyordu. Özellikle sonrasında yaşanan sıkıntılardan biride evinin estetiğini bozmak istemeyen müşteriler aynı fayanstan kullanmak istiyorlar. Ancak ya çok eski yada demode olan fayanslar'dan bulunamadığı için bunda sadece tesisatın yeri değil daire içindeki fayansların tamamı değiştirilmek zorunda kalınıyordu. Bu mağduriyeti ortadan kaldırmak adına nasıl çözüm üretebiliriz diye düşünürken tesisat üzerindeki su kaçağına neden olan yeri nasıl buluruz sorusu akıllara geldi.

   Birinci olarak temiz su tesisatlarında problem olup olmadığının bulunması için basınç testi geliştirildi. Bu sayede %100 oranın da bir sonuç alınarak konutta bulunan su kaçağının temiz su tesisattan mı yoksa atık su tesisatından mı gerçekleştiği ortaya çıkmaktadır. "Temiz su tesisatında olduğu anlaşılan Su Kaçağının, tesisatın neresinde olduğunu nasıl bulabiliriz?" sorusu ortaya çıktı. Bunun için öncelikle doktor kulaklığı olarak bilinen steteskop ile denemeler yapıldı. Ama yeterli olmadığı görüldü. Sonra buna benzer ürünlerin yurt dışında ve gelişmiş ülkelerdeki modelleri araştırıldı. Almanya'da geliştirilen ve sadece bu iş için kullanılan cihazların olduğu öğrenildi.  Bu cihaz Türkiye'ye ilk kez Protek Mühendislik tarafından ithal edilerek getirildi. Bu cihaz sayesinde temiz su tesisatlarındaki su kaçakları da %95 oranında noktasal tespit ve tamir yapılarak çözülmeye başlandı.

   Temiz su tesisatında yaşanan su kaçaklarının tespiti için çözüm bulduktan sonra ikinci olarak pimaş atık su tesisatından kaynaklı problemlere çözüm üretmek için arayış içine girildi. İlk olarak boyalı su uygulaması geliştirilse de yeterli başarı oranı alınamayınca farklı fikirler ortaya çıkmaya başladı. Bu durumda en ağır basan fikir özellikle kamera alanında gelişen teknolojinin takipçisi olunacak ve tesisat içerisini görüntülemek için bir çözüm üretilecekti. Bunun için su geçirmez başlığa sahip kamera ve buna tam uyumlu kablo gerekliydi. Ancak bu kablonun aynı zamanda ittirilebilecek kadar sert, 50'lik PVC pimaş'tan dönecek kadar da esnek olaması gerekliydi. Bunu geliştiren mühendisler sayesinde atık su hattına girerek içerisindeki problemin ekranda görülmesi sağlanmış oldu. Atık su tesisatlarında yaşanan herhangi bir problem mikro kameralar ile tespit edilmektedir. Daha sonrasında sektöre giren dedektör ile atık su tesisatlarındaki problemleri de noktasal olarak tespit ve tamir etmeye başladık.

 

   Son olarak yukarıda belirttiğimiz cihazlardan önce tesisattan kaynaklanmayan bir su kaçağında bile konut harabeye dönebiliyordu. Ancak temiz su ve atık su hatlarının son teknoloji cihazlar ile kontrolü sağlandıktan sonra tesisatlardan kaynaklanmadığından emin olduğumuz durumlarda bina izolasyon sebeplerinin incelenmesine başlanır ve sorun bulunduktan sonra profesyonel bir çözüm üretilir. Konutunuzun en az hasar alarak bu onarımdan çıkması sağlanır.

   Sonuç olarak tesisat alanındaki gelişim sayesinde su kaçağının noktasal tespiti yapılabiliyor ve tesisattan kaynaklanmayan su kaçakları için ise farklı sebepler aranmaya başlanır. Bu sebeplerden dolayı insanların çok büyük maliyetlere girmesi, konutlarını harabeye çevirmesinin önüne geçilmiş olur.

 

     ESKİŞEHİR TERFİ İSTASYONUNDA - YER ALTI ŞEBEKE TESİSATI NOKTASAL SU KAÇAK TESPİTİ

 Eskişehir doğal gaz aktarım ( terfi ) istasyonu; bu büyük tesis birkaç etapta tamamlanacaktır ilk etabı yakın zamanda tamamlanmış devreye alınmıştır.

Bu tesisin kurulmasında asıl amaç Azerbaycan'dan gelen Rusya'dan gelen gazın Avrupa'ya iletilmesi için terfi istasyonu günümüzde ülkemizde yapılan büyük ender yatırım tesislerinden bir tanesi

 

     YER ALTI TESİSATI SU KAÇAK TESPİT YÖNTEMLERİ

1)- Gözlem yaparak yer altı su kaçak tespiti

2)- Data Loggar sistemi yer altı su kaçak tespiti

3)- Data Loggar sistemi ve Korelasyon kombine yer altı su kaçak tespiti

4)- Korelasyon sistemi yer altı su kaçak tespiti

5)- Akustik sinyal alıcı sistemi yer altı su kaçak tespiti

6)- İzleme gaz sistemi yer altı su kaçak tespiti

7)- Robot kamera ve Termal kamera sistemi yer altı su kaçak tespiti

8)- Duman sistemi yer altı su kaçak tespiti

9)- Uzaktan ölçüm ve otomasyon sistemi yer altı su kaçak tespiti ( SCADA sistemi )

YARDIMCI EKİPMALAR

1)- Yer altı radarı

2)- Tesisat yer tespit detektörü                    

3)- Ultrasonik debi metre ve basın ölçer

4)- Gürültü kaydedici

Bu belirtilen ekipmanlara sahip olmayan firmaların yer altı su kaçak tespitinde

Çalışma yapması ve başarılı olması mümkün değildir, bu konu ayrı bir uzmanlık

Yer altı tesisatı su kaçak tespitine en çok il ve ilçe belediyeleri şehir şebeke

Tesisatlarında oluşan su kaçak arızalarını tespit etmek ve onarmak için

İhtiyaç duymaktalar, genelde bu hizmetler yurt dışından alınırdı.

Son yıllarda bu teknolojiler ülkemizde üretilemese de, yer altı tesisatı su kaçak

Tespiti konusunda çok ciddi çalışmalar yapan, yerli firmalar bulunmaktadır.

 

NOKTASAL SU KAÇAK TESPİTİ YAPTIRMANIN FAYDALARI

  Binalarda noktasal su sızıntı tespiti yapılmasının müşteriye üç faydası bulunmaktadır.

1)- Lüzumsuz fazladan yerler kırılarak bozulmaz

2)- Kesin ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşılır

3)- Noktasal su kaçak tespitinde gerekmesi halinde bilinçli şekilde küçük bir

      Kısım yer açılır hızlı, pratik ve ekonomik şekilde onarım yapılır.

 

      Bölge tespitinde bu üç fayda elde edilemez, yukarıda belirtilen standartta çalışma

      Yapılmasını isteyin aksi halde şikayetlerinizi şirket merkezindeki yetkiliye

      İletiniz, bu sebeple ciddi kurumsal firmaları tercih etmeniz sizin menfaatinizedir.

 

            SUKATES       “ Sudan sebeplere teknik çözüm “ SUNAR

 

     SU TESİSATINDA TEKNOLOJİK GELİŞMELERDEN ÖNCE

   2000 Yılından önce su kaçak problemi yaşayan kişiler mahallesindeki su tesisatçılarını

çağırıyor, ilkel yöntemler ile bilinmeyen su kaçaklarının yerini tespit etmeye çalışıyordu.

Bazen lüzumsuzca dairenin birçok yerini kırıyorlardı, günlerce su kaçak arızasının giderilmesi

için uğraşıyorlardı, evin içi toz toprak, maddi yükünün yanında evin orijinalliği bozuluyordu.

Çekilen sıkıntı da cabası. Artık bu günler geride kaldı.  

           

     SU TESİSATINDA İLERİ TEKNOLOJİ CİHAZLAR İLE 4-T FORMÜLÜNÜN DOĞUŞU

Yirmi birinci yüz yılda firmamız su tesisat sektöründe çıtayı yükselterek ( 4-T formülü )

İleri teknoloji cihazların yardımı ile bilinmeyen su kaçaklarını noktasal yer tespiti yaparak,

Kırmadan onarım yapılması mümkün olabiliyor, bilinmeyen su kaçak problemi yaşadığınızda

444 0 851 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

 

EVİMİ KIRAMAM DİYORSANIZ

Özetle: binalarda bilinmeyen su kaçaklarını konutun hiçbir noktasına zarar vermeden

İleri teknoloji cihazların yardımı ile su kaçağı olan yeri noktasal tespit ediyor hatta

Bazı su kaçak ( sızıntı ) arızalarında kırmadan onarım yapıyoruz.

 

            SUKATES       “ Tesisatın içini görür “ 

 

4-T FORMÜLÜ NEDİR?

1-) TEORİ     2-) TEKNOLOJİ     3-) TECRÜBE     4-) TİCARET AHLAKI

 

1.T) TEORİ

Binalarda bilinmeyen su kaçağının noktasal tespiti için takip edilecek yöntem ve usulün

Bilinmesi, ileri teknoloji cihazların nerede, nasıl, hangi cihaz ile çalışma yapacağını bilmesi

Tüm cihazların çalışma prensipleri, kullanım özellikleri hakkında eğitim alması, bilgi sahibi,

Özetle; Binalarda bilinmeyen su kaçağını, noktasal tespiti için takip edilecek yöntem ve

usulün bilinmesi, teorisine hakim olmasıdır.

 

2.T) TEKNOLOJİ ( İLERİ TEKNOLOJİ )

Binalarda bilinmeyen su kaçağının noktasal tespiti için gerekli olan en yeni teknolojiyi

Firma bünyesinde bulunduran, bir yüzü gelişime açık, yeni teknolojileri sürekli takip eden

Kurumsal yapısı olan bir firma

 

3.T) TECRÜBE

Uzun yıllar önce kurulmuş kurumsal yapıya sahip, ciddi referansları olan,

Konusunda deneyimli, tecrübeli ve tecrübelerini tüm personelleri ile paylaşan,

Tecrübeye önem veren, konusunda uzman kişilerden eğitim almış sertifikalı

Teknik personeli ile hizmet sunan kurumsal bir firma 

 

ANEKDOT

Eskişehir doğal gaz aktarım ( terfi ) istasyonu; Yer altındaki şebeke tesisatında su kaçağı oluşmuş, tesisi kuran yüklenici firma, tesisi projelendiren mühendisler, tesisatın kurulumunu yapan teknisyenler ve teknikerler tüm araştırmalarına rağmen yer altı şebeke tesisatındaki su kaçağının yer tespitini yapamamışlar

Terfi istasyonunun birinci etabının açılışına da kısa bir süre kalmış, bu su kaçağı arızasının yer tepsini kazarak tespit etmeleri hem çok maliyetli hem o kadar zaman yok, bu su kaçağının noktasal yer tespiti için firmamızı aradılar

Firmamızdan yardım talep edildi, terfi merkezinde yetkili mühendisler ile görüşüp tesisat hakkında bilgi alındı

Su kaçak yerinin noktasal yer tespiti için müteahhit firmaya fiyat teklifi verildi ve belirli bir program dahilinde çalışma yapılması için randevu verildi

Eskişehir terfi istasyonunda yetkili mühendislerin refakatinde çalışma yapıldı

Yeraltı şebeke tesisatın geçiş güzergahı belirlendi, su kaçağı olan tesisatın basınç testleri yapıldı bu şekilde su kayıp miktarları hesaplandı

Öncelikle tesisat uçlarına temas edilerek korelasyon yapıldı, bu şekilde alan daraltması yapıldı

Akustik sinyal alıcı cihazlar ve diğer sistemler kullanılarak su kaçağının yerini noktasal tespiti yapıldı üzeri işaretlendi

Daha sonra yetkili mühendisler tarafından üzeri açıldı ve kaçak yeri tespiti bu şekilde gerçekleşmiş oldu

Bu bizim ülkemizde sayılı Ender tesislerden biri olan Eskişehir terfi istasyonunda, yapılan bir yeraltı su kaçak tespit çalışmasıdır

Bu firmamız için çok değerli bir referanstır Siz Sayın müşterilerimizin dikkatinize sunmak isteriz

 

“ İDDİA EDİYORUZ BİZ DİĞER FİRMALARDAN ÇOK FARKLIYIZ “

 

                                   SUKATES       “ Tesisatın içini görür ”

 

4.T) TİCARET AHLAK ( AHLAKI )

Su kaçağı konusu çok su götüren bir konudur çünkü tüm insanlar su tesisat tekniği

Hakkında yeterli bilgi sahibi olmayabilir, tabii ki bu doğal bir durum bu yüzden

Ticaret ahlakına önem veren müşteriyi kandırmaya, aldatmaya çalışmayan,

Müşterinin ihtiyacı doğrultusunda, su tesisat problemine ekonomik ve pratik

Çözümler üreten ticaret ahlakını kendine düstur edinmiş ciddi referansları olan

Kurumsal bir firma olmalı.

 

GÜVENİLİR İŞİ BİLEN FİRMALARDA ARANAN VASIFLAR NELERDİR?

Günümüzde ahlaki yozlaşma öğle ileri noktaya ulaşmış ki tüm sektörlerde işini bilen,

İşini severek yapan, yaptığı işin arkasında duran (garanti veren) söz verdiği zaman

Hizmet sunan, ciddi referansları olan, ileri teknolojiyi en iyi şekilde kullanan,

Değerinin üstünde ücret talep etmeyen, kurumsal, dürüst, ilkeli, ahlaklı, firmalar

Günümüzde mumla aranmaktadır.

Artık bizim yerimize arama motorları aramaktadır ( google ) diyebilirsiniz, ancak

Bulduğunuz firmalar arasında kaçı bu vasıfları taşımaktadır bilinemiyor

 

“ AHLAK SU GİBİ HAYATIMIZIN OLMAZSA OLMAZIDIR “

 

ÖNCE TİCARET AHLAKI

           

Bilinmeyen su kaçağını ( sızıntısı ) noktasal tespit yapan firmalar arasından

Doğru bir seçim yapabilmeniz için sizlerinde dikkatini çekmek istediğimiz bazı kriterler var

           

1)- Öncelikle ileri teknoloji cihazlar kullanmalı

 

2)- Bilinmeyen su kaçaklarını noktasal tespit teorisini biliyor mu?  

     Su kaçak arızasını noktasal olarak tespit edemediği zaman ne gibi uygulama yapıyor

     Kısaca çözüm odaklı çalışma yapıyor mu?

           

3)- Çalışma esnasında iş güvenlik kurallarına uyuluyor mu? Tüm tedbirler alınıyor mu?

 

4)- Binalardaki bilinmeyen su kaçaklarını noktasal tespiti konusunda bilgi ve

      Birikimi var mı? Ciddi referansları var mı? Bakılmalı araştırılmalı

           

5)- Yaptığı işin arkasında duruyor mu? ( garanti veriyor mu? ) hakkında şikâyet var mı?

 

6)- Söz verdiği randevu zamanında servis hizmeti veriyor mu?

 

7)- Hizmet sonrası şikayetiniz olduğunda telefonlarınız cevaplanıyor mu?  

      Yapılan işle ilgili yetkililer ilgileniyor mu?

 

8)- İlkeli, prensipli, disiplinli kurumsal bir firmamı?

 

9)- İnternet sitelerinde firma ve şube adresleri var mı? (adresi olmayan firmaları eleyin )

      Belirtilen adresler gerçek adresler mi? Belirtilen şubeler gerçekten var mı?

 

10)- Çalışmayı düşündüğünüz firmaların çalışma ruhsatı var mı?

        Vergi mükellefi mi? iş güvenlik eğitimi almış mı? Sertifikaları var mı?

 

11)- Marka tescili var mı? Ustalık belgesi ve diğer eğitim sertifikaları var mı?

        444 0 8…  gibi kurumsal sabit telefonları var mı?

        NOT: Yalnız cep telefonları üzerinden hizmet veren kişi ve kurumlardan

        Kesinlikle hizmet almayın

        Bu konulara dikkat ettiğinizde hizmet alacağınız firma hakkında kanaat sahibi olursunuz

        Buna göre karar verirsiniz aldatılmazsınız.     

        Özellikle günümüzde yeni nesil, hizmet almak istediği firmalara internet üzerinden          

        Ulaşmaktadır, hepimizin de malumu olduğu üzere internet (sanal ) ortamı insanları

        Aldatmaya çok elverişli           

        Kartondan aslan yapıp gerçek aslanmış gibi insanları kandırdıkları tecrübeyle sabittir

        Yukarıda maddeler halinde sıralan konular gerçek hayattan tecrübe edilmiş konular

        Tüm insanları bu konularda daha dikkatli olmaya davet ediyorum.

 

        Eski zamanlarda haydutlar, eşkıyalar vardı, insanların yollarını keser zorbalıkla insanların

        Paralarını alıp hırsızlık yapılıyordu, şimdilerde değişik hizmet verme adı altında, insanlar

        Dolandırılıyor haksız yere cebindeki paraları alınıyor, işin garip tarafı dolandırıldığının

        Farkına bile varmıyor. ( ticaret ahlakına riayet eden firmalar müstesna )

 

SEKTÖRÜMÜZDE KİŞİ VE KURUMLAR NASIL DOLANDIRILIYOR?

 

1)- Bazı firmalar müşterinin ve firmanın haklarını koruyacak ve çalışma şartlarını yazılı

      Teminat altına alacak sözleşme yapmıyorlar, iş bitimi yazılı rapor sunmuyorlar.

 

2)- Bazı firmalar var ki web sitelerinde açık adreslerini yazmıyor veya adrese gittiğinizde

      Verilen adreste bahse konu olan firmanın olmadığını görüyorsunuz.

      Web sitelerinde firmanın kendisine ait çalışma resimleri değil diğer firmalardan 

      İzinsiz alınmış ( çalınmış ) resimler ve referanslar ile sitelerini dizayn ettikleri görülür.

 

3)- Sabit bir kurumsal telefonu yok, cep telefonu üzerinden iş yapıyorlar

 

4)- Bazı firmalar ileri teknoloji cihazlar kullanmıyorlar ilkel yöntemlerle ve laf

      Kalabalıkları ile işlerini devam ettiriyorlar.

 

5)- Bazı firmalar var cihazları var nasıl kullanıldığını bilmiyorlar, bu cihazlar ile resmen

      Şov yapıyorlar müşterinin gözünü boyuyorlar.

 

6)- Bazı firmalar çok düşük fiyatlara servis hizmeti verdiklerini iddia ediyorlar

      Hatta bunu reklam aracı ediyorlar, sonradan sürprizler çıkıyor.

 

7)- Bazı firmalar çok düşük fiyatlara servis hizmeti veriyor gibi görünmekte, ancak noktasal

      Su sızıntı ( su kaçağı ) tespiti yapacaklarını bildirip, bölge tespiti yapmaktalar.

      Asıl hedefleri arızanın yerini tespit etmek değil, bu söylem ile müşteriye gidip astronomik