Kalorifer Tesisatı Neden Su Eksiltir?

  • 20 Nisan 2019

 KALORİFER TESİSATI NEDEN SU EKSİLTİYOR?

Merkezi kalorifer tesisatlarında su eksiltmesi ( kalorifer tesisatı su kaçağı ) üç temel nedeni vardır.

1)- Genleşme tankının basıcı eksik veya mebranı delik olmasından su eksiltme problemi yaşanır.

NOT: Merkezi kalorifer tesisatlarında iki tip genleşme tankı kullanılmaktadır.

a)- kapalı genleşme tankı b)- açık genleşme tankı

Genleşme tankının görevi nedir; Kalorifer tesisatları kapalı devre çalışmaktadır, kalorifer sistemi ısınmaya başladığında ısı derecesine göre ısınan suda genişleme olur yaklaşık 100 litrede / 4 litre genişleme olur.

Sistem soğukken 100 litre olan su ısınınca 104 litre olmaktadır, bu genişleme kalorifer tesisat sistemine zarar vermemesi için tesisat üzerine genleşme tankı monte edilir. Eski sistemlerde açık genleşme tankı kullanılırdı, şimdi yeni kurulan kalorifer tesisatlarında genellikle kapalı genleşme tankı monte edilmektedir. Genleşme tankının kapasitesi ve içindeki basıncı kalorifer tesisatının kapasitesine göre mühendislik hesaplama yapılarak belirlenir.

Genleşme tankları arızalı olması halinde sistem ısınınca basınç yükselir istenilen basıncın üzerine çıktığında emniyet ventilin'de tahliye yapar, kalorifer tesisatında su eksiltme problemi yaşanır.

2)- Kalorifer kazanlarında yanma odası ( cehennem ) denilen bölgede kılcal çatlaklardan dolayı sızan su yanma odasında buhar olup bacadan uçup gider bundan dolayı kalorifer sisteminde su eksiltme problemi yaşanabilir.

Kalorifer kazanlarının yıllık periyodik bakımları yapılıyorsa bu belirtilen arızalar önceden fark edilir ve gerekli bakım tamirler yapılır velev ki fark edilmese kazan sorumlusu yetkili bakım esnasında su eksiltme şikâyetini servis personeline iletmesi halinde bu minvalde bakım çalışması yapılır.

Tüm bu bakım ve inceleme sonucunda yetkili servis teknisyeni yukarıda belirtilen iki ihtimalinde sağlam olduğu hususunda rapor vermesi halinde, o zaman tek ihtimal var oda kalorifer tesisatlarında su kaçak problemi var demektir.

Kalorifer tesisatlarında su kaçağı ( su eksiltmesi ) iki tiptir görünen kalorifer tesisatının rakor, vana, kolektör, otomatik hava atıcı prujörlerden ve bağlantı kısımlarında görünür su sızıntıları                         ( kalorifer tesisatı su kaçağı ) olabilir.

İkinci olarak kalorifer tesisatının görünmeyen sıva, şap, parke, seramik, mermer altından geçen gizli kalorifer tesisatlarında kalorifer su kaçağı ( su sızıntısı ) olabilir

Özetle görülür açıkta olan ve gizli üzeri örtülü kalorifer tesisatlarında olan su kaçakları, gizli üzeri örtülü kalorifer tesisatlarındaki su kaçaklarını tespit edilmesi diğerlerine göre daha zor ve zahmetlidir.

Ancak günümüzde ileri teknoloji cihazların yardımı ile bu gibi gizli kalorifer tesisatlarındaki su kaçaklarını noktasal edilmesi mümkün eskisinden çok daha kolay.

Kalorifer tesisatlarında düşük basınçlarda çalışmaktadır, su kaçak miktarı çok az olabiliyor haftada bazen ayda 0,5 barlık basınç kaybı olabilir, bu gibi çok küçük kalorifer su kaçakları sistem içindeki su kirli olduğunda zaman zaman kapatma yapmaktadır.

Bu tip noktasal tespit edilmesi mümkün olmayan küçük kalorifer su kaçaklarında onarım sıvısı denilen özel tamir kimyasalları ile kalorifer su kaçaklarının kapatılması mümkündür.

Onarım Kimyasalları ile kalorifer su sızıntıları kapatılır, dikkat ederseniz onarım yapar denmiyor bu tip tamirler yüksek ısıya, basıca maruz kalması halinde veya hafif şiddetinde deprem olması halinde onarım kimyasalları ile kapatılan ( tıkanan ) kalorifer tesisatlarının tekrar açılma ihtimali olabilir.

 Özellikle bu tip küçük kalorifer kaçakları, çoğunlukla yerden ısıtma sistemlerinde görülmektedir.

SUKATES AKADEMİ Sayılarınızla bilgilerinize sunar.

 

Acil Destek Hattı
444 0 851